071127
LETTUCE-SUPPE MED KØDBOLLER

INGREDIENSER TIL 4 PERSONER:

  • 1 kylling

  • 300 g flæskefars

  • 2 ds. saltet lettuce (kål)

  • 2 stk. hvidløg

  • 2 stk. koreander

  • 1 løg

  • 2 forårsløg

  • l glasnudler

  • 2 spsk. fiskesauce

  • 1 tsk. af det tredje krydderi 

  • ½ tsk. hvid peber

  • 8 hele peberkorn

  • 1 tsk. sukker

  • 1 tsk. salt

  • 1 l vand

  • 1 kop Dried Black (tørrede sky -øre svampe) Fungus

FREMGANGSMÅDE:

 

  1. Kom glasnudler i en gryde og hæld varmt vand over. Lad dem stå i 15 minutter hvorefter vandet sies fra.     Læg glasnudlerne på en tallerken, og stil den til side.
  2. Skyl koreanderen godt under vandhanen og rens roden grundigt. Roden skæres fra og gemmes.            Koreanderstængel og -blade skæres i ca. 2 cm stykker.                                 Kom det på en lille tallerken, og stil den til side.
  3. Skyl forårsløgene grundigt under vandhanen og skær dem op i ca. 2 cm stykker.                                          Kom dem på en lille tallerken ,og stil den til side.
  4. Saltet lettuce tages op af dåsen og skæres i små stykker.                      Kom det på en lille tallerken, og stil den til side.                                           Væden i dåsen gemmes til senere.
  5. Snit et helt hvidløg i små tern.           Tag en pande og kom lidt olie i bunden, hæld hvidløgene i og rist dem gyldne. Kom de ristede hvidløg på et stykke køkkenrulle og lad dem dryppe af.   Læg dem på en lille tallerken, og stil den til side.
  6. Ca. en stor kop svampe kommes i en gryde og overhældes med lunken vand. Lad dem stå ca. 15 minutter.       Derefter gnides svampene godt med hænderne og skylles efter i lunken vand.                                     Svampene skæres i små stykker, kun bladene bruges.                               Læg dem på en lille tallerken, og stil den til side.
  7. Skær kødet fra kyllingen og kom skroget og alle benene i en gryde med 2 liter vand. Tilsæt 1 løg, 2 fed hvidløg, 8 hele peberkorn, 1 koreanderrod og lidt salt.                                                 Kog det hele i mindst ½ time hvorefter suppen sies.
  8. Kom farsen i en skål og rør den godt sammen med 2 spsk. fiskesauce, ½ tsk. hvid peber og 1 tsk. det tredje krydderi.                                          Når farsen er rørt godt laves små kødboller der lægges på en tallerken.
  9. Ca. 1,2 liter af suppen hældes i en gryde og varmes op med den skårne lettuce og saften derfra og med svampene.        Når suppen koger kommes kødbollerne i, og det hele koger i ca. 4 minutter. Skum af - og smag til med fiskesauce og sukker, tilsæt glasnudlerne og lad det koge et par minutter mere, tilsæt de ristede hvidløg, koreander og forårsløg.

Suppen er nu klar til servering, evt. med ris.