Foreningen HERREMAD

Originale italienske kødboller med pasta

Ingredienser til 4 – 6 personer:

Fars til kødboller

  • 400 gram kalv- og flæsk

  • 2 æg

  • 1 løg

  • 1 håndfuld basilikumblade (cirka halvdelen af
       planten)

  • 1 fed hvidløg

  • 2 spsk havregryn

 

Tomatsovs

  • 1 stort løg

  • 3 dåser hakket tomat

  • 1 håndfuld basilikumblade (cirka den anden
       halvdel af en basilikumplante)

  • 3 fed hvidløg (gerne store fed)

  • Olivenolie

  • salt og cayenne peber

  • 25 gram friskrevet parmesan

 

  • Tilbehør

  • 500 gram pasta
     

Originale italienske kødboller med pasta:

Fremgangsmåde:
 

Fars

  1. Skyl basilikumblade, pil løg og hvidløg – hak det hele meget fint. Vend det sammen med fars, æg, havregryn samt salt og cayenne peber.
  2. Rør farsen med en ske indtil den begynder at blive lidt sej i det.
  3. Sæt farsen på køl i mindst 30 minutter.

Tomatsovs

  1. Skyl basilikumblade, pil løg og hvidløg og hak det hele fint. Steg det et par minutter i olivenolie til det begynder at blive blankt.
  2. Tilsæt de hakkede tomater, og lad nu tomatsovsen stå og simre ved lav/middel varme så den ikke buldrekoger, men bare står og hygger sig. Der må gerne koges noget af væden ud af sovsen, så den bliver mere smagsfuld.

Tilberedning af de italienske kødboller

  1. Når farsen har hvilet i mindst 30 minutter tages den ud, og der former små kødboller, ca. 3 cm i diameter, i hånden med en ske
  2. Steg kødbollerne med middelvarme på en pande i lidt olivenolie til det begynder at tage farve. Husk at vende dem undervejs, så det får lidt stegeskorpe over det hele – dette er samtidig med til at sikre, at dine kødboller forbliver runde.
  3. Når kødbollerne alle er brunede lægges de i tomatsovsen, hvor de tilberedes færdige i 15 minutter.

Servering

  1. Lige inden servering rives parmesanost, som fordeles med kødboller og tomatsovs. Top med lidt friske basilikumblade og servér sammen med pastaen.
     
Tiramisu med Whisky:

Ingredienser til 4 personer:

  • 50 g sukker

  • 2 æg

  • ½ stang vanilje

  • 250 g marscarpone

  • 1 dl kaffe

  • 1 dl whisky

  • ½ pakke savoiardi-småkager (Lady Fingers)

  • 1 spsk. Kakao pulver
     



 

Tiramisu med Whisky:


Fremgangsmåde:
 

  1. Del æggeblommerne fra æggehviderne.
  2. I en pinlig ren skål piskes æggehviderne stive.
  3. Skrab vaniljekornene ud af stangen og bland dem med lidt sukker. Det gøres ved at mase det sammen på et skærebræt, så frigives smagen, og kornene adskilles.
  4. Pisk æggeblommer, sukker og vaniljesukker til en luftig æggesnaps. Pisk marscar-ponen i.
  5. Vend derefter forsigtigt æggehviderne i.
  6. Hæld kaffen og whiskyen sammen i en lille skål.
  7. Del 8 Lady Fingers i halve på midten.
  8. Kom massen i en sprøjtepose. Kom lidt i bunden af hver af de 4 glas. Vend 2 af de halve Lady Fingers i kaffe/whisky blandingen. (Husk at de ikke skal suge ret meget før de bliver bitre).
  9. Læg dem ovenpå massen, kom masse på så de er dækket, så endnu to Lady Fingers, og igen masse til de er dækket.
  10. Derefter ½ time i fryser og 1 time i køleskab.
  11. Inden servering drysses kakaopulver over med en si.