Ceviche med blomkål og hasselnødder  

Ingredienser til  8 personer: 

  • 500 g fersk filet af helleflynder

  • Skal og saft af 1 usprøjtet citron

  • 2 spsk fint rørsukker

  • 1 spsk salt, gerne flagesalt

  • ½ blomkål

  • 2 spsk hasselnøddeolie eller anden nøddeolie til stegning

  • ½ bundt frisk estragon

  • 100 g hasselnødder

  • 2 modne avocadoer

  • Til servering: 1 citron

Ceviche med blomkål og hasselnødder

En nordisk inspireret udgave af den sydamerikanske fiskesalat ceviche.

Fremgangsmåde: 

  1. .Fordi laksen skal serveres i rå form, skal den fryses ned i 24 timer ved – 20 grader og derefter tøs op i køleskabet.

  2. Fjern skindet fra fisken og skær kødet i tynde skiver – det er nemmest, mens den stadig er lidt frossen. Fordel skiverne på et fad. Skyl citronen, og riv skallen groft     ( gem den ).Pres saften fra citronen over fisken, og drys med sukker og salt. Sæt fadet på køl.

  3. Rens blomkål, og skær den i meget små buketter. Rist dem gyldne i olie på en pande. Pluk esdragonbladene af stilken. Rist hasselnødderne på en tør pande. Gnid dem mod hinanden i et rent viskestykke, og fjern de brune hinder. Hak nødderne groft.

  4. Flæk avocadoerne, og fjern sten og skræl. Skær avocadoerne i skiver.

  5. Servering: Fordel avocadoskiverne over fisken. Top med blomkål, esdragonblade og revet citronskal. Drys med hasselnødder. Server med ekstra citron skåret i skiver.